Sekcja długodystansowa dla członków ZSD

Drodzy członkowie,

Zarząd ZSD, z przyjemnością informuje, iż Sekcja długodystansowa zapoczątkowała swoją działalność wykładem dotyczących zagadnień strzelectwa długodystansowego, który odbył się w dniu 29 lutego, a następnie rozpoczęła już praktyczne treningi na strzelnicy w Bochni. Spotkaliśmy się dwa razy, 9 marca i 8 czerwca i dziękujemy za liczne przybycie na treningi. W programie strzelań było sprawdzenie, przede wszystkim, nabytych wiadomości teoretycznych dotyczące przygotowania broni i jej przystrzelenia. Przystrzelenia broni odbyły się na tradycyjnym dystansie 100m. Po korekcji balistyki i nastaw lunet strzelano dystans 300m, który był już tylko pozornie łatwym wyzwaniem dla strzelców. Uczestnicy strzelali z własnej broni i fabrycznej amunicji, a uzyskanie dobrego skupienia, a tym bardziej celnego trafienia w „10-tkę” okazało się być trudne. Ale to są początki i jak twierdzili uczestnicy tego pierwszego treningu, tylko kolejne pozwolą na doskonalenie precyzji w strzelaniu. Tak się też stało, ponieważ na drugim treningu w dniu 8 czerwca wszyscy uczestnicy poprawili swoje wyniki, a to dzięki pomiarom prędkości pocisków. Ten bardzo ważny parametr, każdy z uczestników mógł pomierzyć korzystając ze świeżo zakupionego chronometru ProChronoDLX firmy Competition Electronics. Dobre skupienie przestrzelin poniżej 1 MOA i trafienie w „bula” na dystansie 300m było już łatwiejsze, co strzelcy potwierdzili na swoich tarczach, a w tym pomogły dobrze zmierzone prędkości wystrzelonych pocisków z ich precyzyjną analizą statystyczną.

Podsumowując:
Wyniki strzelań uzyskane na drugim treningu są obiecujące i widać progres w skupieniu i trafieniach. Uzasadnione są głosy, aby za dwa miesiące zorganizować kolejny trening naszej sekcji. Pojawiły się też dyskusje dotyczące zagadnień elaboracji własnej amunicji do posiadanej broni. Wiadomo bowiem, iż tylko taka amunicja pozwala uzyskać bardzo dobre skupienie na dalekich dystansach, dużo powyżej 300m. Jesteśmy otwarci na organizację takiego szkolenia. Proponuje się też chętnym strzelcom naszej sekcji o podjęcie przysłowiowej „rękawicy” wyzwania we współzawodnictwie sportowym poprzez uczestnictwo w najbliższych zawodach długodystansowych w Skarżysku Kamiennej w dniach 26-27 lipca, które cyklicznie organizowane jest przez klub strzelecki JW SILVER TARGET. Na ich stronie są wszystkie informacje programowe o tych zawodach. Jest to najbliższej położona od Krakowa strzelnica z osiami do 1000y (914m). Uważamy, iż są już wśród nas tacy dobrzy strzelcy, snajperzy, którzy już po tych dwóch treningach potrafią potencjalnie celnie trafić „bula” nawet na dystansie 1000y. A tam dojdzie jeszcze jeden istotny parametr do przetestowania swojej strzeleckiej wiedzy, a mianowicie są to warunki meteorologiczne w dniu strzelania, a więc temperatura, ciśnienie, wilgotność powietrza i wiatr. Chodzi tu głównie o prędkość i kierunek wiatru, ponieważ te dane zmieniają się bardzo często na tak długim dystansie, z uwagi na ukształtowanie terenu strzelnicy. Wtedy bardzo pomocne są kalkulatory balistyczne, które skutecznie pomagają w ustawieniu chwilowej balistyki pocisku przed oddaniem strzału.
Dołączamy okolicznościowe zdjęcia z tych dwóch treningów, pokazujące zaangażowanie naszych strzelców podczas czynności strzeleckich.
Wszelkie uwagi, propozycje, prosimy przekazywać na adres wojmar@agh.edu.pl , tj. do prowadzącego treningi Dr inż. Mariusz Wójcika.


Pozdrawiam,
Dr inż. Mariusz Wójcik.