Zostań strzelcem

Podoba Ci się strzelanie dynamiczne?! Nie wiesz jak zacząć? Może strzelasz w innym klubie, a chcesz przenieść się do nas? Dobrze trafiłeś! Ta zakładka jest przeznaczona dla każdego chętnego, który chce spróbować uprawiać sport strzelecki w formie dynamicznej. Poniżej zawarte są informacje krok po kroku, jak zostać strzelcem IPSC klubu ZSD w Krakowie.

Członkostwo w klubie

W pierwszej kolejności, osoba zainteresowana powinna zapisać się do naszego klubu Związku Strzelectwa Dynamicznego. W tym celu należy pobrać i wypełnić deklarację członkowską oraz (jeżeli nie posiadasz jeszcze pozwolenia na broń) uzyskać zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.

Po skompletowaniu wyżej wymienionych dokumentów, należy skontaktować się z kol. Zbigniewem Szubą (kontakt: tel. 606 159 864 – po godzinie 17:00), celem złożenia ich do Klubu.

Na posiedzeniu Zarządu zostanie rozpatrzony wniosek o przyjęcie. Decyzja o przyjęciu lub też odmowie, zostanie niezwłocznie przekazana osobie składającej wniosek.

Po pozytywnej decyzji przyjęcia w poczet członków naszego klubu, należy opłacić wpisowe w wysokości 100 zł oraz składkę członkowską* wysokości:

Członek klubu: 400 zł
Członkini klubu: 200 zł
Studenci: 200 zł
Uczniowie: zwolnieni.

*roczną składkę członkowską w kwotach wyżej wymienionych opłacasz o ile nie nie należałeś wcześniej do innego klubu strzeleckiego i nie opłaciłeś tam składki za bieżący rok. Przyjęcia od lipca danego roku wymagają opłacenia jedynie 1/2 składki rocznej.

Wpłat dokonujemy na konto bankowe klubu:
PLN – 91 1020 2892 0000 5702 0887 7369
PKOBP
Tytuł przelewu: Wpisowe/Składka członkowska (bieżący rok), Imię i Nazwisko

Konto PZSS

Dla nowego członka klubu zostanie założone konto w portalu informatycznym PZSS, które służyć będzie do zgłaszania się na egzaminy i drukowania dokumentów urzędowych PZSS.

Szkolenie z instruktorem

Następnym krokiem nowego członka klubu jest skontaktowanie się z jednym z instruktorów:

– Wiesław Burzec, kontakt telefoniczny : 501 451 437

– Dariusz „Czecze” Dąbrowski, kontakt telefoniczny : 501 488 777

Niezależnie czy jesteś osobą, która miała już do czynienia z bronią, czy też będzie to Twój pierwszy raz, instruktorzy Ci ocenią na strzelnicy umiejętności przyszłego strzelca (pod względem bezpiecznego posługiwania się bronią) lub też nauczą bezpiecznego posługiwania się bronią, wg zasad IPSC.

Patent strzelecki

Po zdaniu egzaminu teoretycznego należy wykazać się umiejętnościami praktycznymi trafiając z karabinka 22lr z 50 m na 5 strzałów min. 4 razy w koło o promieniu 5 cm, z pistoletu 22lr z 25 m na 5 strzałów min. 4 razy w koło o promieniu 15 cm oraz ze strzelby kal. 12 trap z 15 m na 5 strzałów min. 4 razy trafiamy w mini-poper. Polecamy zdanie egzaminu na patent we wszystkich trzech wymienionych rodzajach broni. Przychodząc na egzamin strzelec musi posiadać czytelnie wypełniony wniosek o wydanie Patentu Strzeleckiego, wydrukowany ze zgłoszenia na indywidualnym koncie w PZSS, z ważnym orzeczeniem lekarza medycyny sportowej, z potwierdzeniem prezesa klubu oraz do wglądu dokument tożsamości ze zdjęciem.

Licencja zawodnicza

Po uzyskaniu patentu, który musi pojawić się na indywidualnym koncie w portalu PZSS, należy zgłosić żądanie licencji zawodniczej (z konta w PZSS) w wybranych rodzajach broni oraz wpłacić na konto klubu 60 zł na pokrycie kosztów wydania licencji w PZSS i MZSS. Wybrane rodzaje broni wskazane w licencji mają wpływ na rodzaj wydanego później przez policję pozwolenia na broń.

Region Polska

Po zdaniu egzaminu na Patent Strzelecki PZSS i uzyskaniu Licencji Zawodniczej, nowy członek klubu powinien zdać egzamin kompetencyjny na strzelca IPSC organizowany w macierzystym klubie lub dowolnym innym. Egzamin składa się z testu z przepisów IPSC-pistolet (https://ipsc-pl.org/images/przepisy_2024/IPSC_Pistolet_PL_2024.pdf) po zdaniu którego przystępujemy do testu praktycznego na 3 torach IPSC gdzie należy wykazać się odpowiednimi umiejętnościami w posługiwaniu się pistoletem i praktyczną znajomością przepisów bezpieczeństwa IPSC. Po pozytywnym przebiegu egzaminu dane uczestnika zostaną przesłane do regionu i tam po wniesieniu stosownej opłaty można zarejestrować jako strzelec Regionu Polska. Członkostwo w regionie uprawnia do startowania we wszystkich zawodach strzeleckich organizowanych w kraju i na świecie pod patronatem IPSC.

ZASADY SZKOLEŃ NOWYCH CZŁONKÓW ZSD:

Każda osoba nowo wstępująca do ZSD otrzyma pomoc instruktora w praktycznym przygotowaniu do egzaminu na Patent Strzelecki we wszystkich 3 rodzajach broni: pistolet, strzelba i karabin.

Ponadto każdy nowy członek zobowiązany jest do odbycia szkolenia podstawowego w zakresie posługiwania się bronią palną krótką w kalibrze 9mm, zakończonego egzaminem kompetencyjnym przeprowadzonym zgodnie zasadami określonymi przez władze Regionu IPSC Polska. Uczestnik szkoleń pokrywa koszty użyczenia broni, amunicji, obecności instruktora oraz wynajęcia strzelnicy.

Zalecamy nowym adeptom uczestnictwo w budowie torów na zawody dynamiczne organizowane przez klub jak również udział w tych zawodach w charakterze helperów na torach. Umożliwi to im szybsze wejście w środowisko strzelców dynamicznych i ułatwi późniejszy wybór broni czy też dyscyplin dynamicznych w których będą chcieli startować. Nie mniej ważne jest również praktyczne oswojenie się zasadami uczestnictwa w zawodach i obecnością na torze w trakcie zawodów.